Cesta do středověku

Vzduchem poletoval lehce sníh, který se mísil s deštěm, venku mrzlo, občas vysvitlo sluníčko.

Drsné podmínky, jak dělané pro návrat v čase do dob stejně drsného středověku zažili šesťáci se svými vrstevníky z domažlické nové školy.

To vše žáci zakoušeli v hornofalckém Bärnau, které navštívili minulý čtvrtek v rámci historické exkurze zaměřené na každodenní život v raném a vrcholném středověku. Archeologický a historický park v Bärnau je pro tyto účely ideálním místem. Je vybudovaný a udržovaný místními nadšenci jen za pomoci dobových materiálů a technik. Nejprve si šesťáci vyzkoušeli pečení chleba. Zjistili, že už jen samotné rozžehnutí ohně bylo náročným úkonem, který vyžadoval nasazení a vzájemnou pomoc. Odměnou jim byla radost z vlastnoručně upečeného chleba, a hlavně z tepla, které sálalo z ohniště.  Poté se stali na chvilku lovci, kteří stříleli na pomyslnou kořist z luku. Zjistili, že zajistit si ve středověku obživu bylo spojeno s velkou mírou odvahy a šikovnosti. Posléze vystoupali na místní hrádek, oblékli si dobové přilby a vžili se do role obránců vesnice.

Po obědě si celý areál středověké vesnice prošli s lektorkou, při jejímž výkladu si uvědomovali proměny středověké vesnice v průběhu staletí.

Datum vložení: 28. 4. 2024 8:01
Datum poslední aktualizace: 28. 4. 2024 8:02