Folmava – místo setkání a poznávání společné historie

Když se řekne dnes Folmava, vybaví se většině smrtelníkům pojmy jako hraniční přechod, obchody, kasina nebo noční podniky.

Zahájení

Kolik zajímavých historických vrstev v sobě tato příhraniční obec však skrývá, objevovali v pondělí 11. března deváťáci z mrákovské školy společně se svými německými vrstevníky z Mittelschule ve Furth im Waldu v rámci vzdělávacího projektu Next stop Folmava financovaného Česko-německým fondem budoucnosti.

Společně navštívili folmavský kostel sv. Antonína Paduánského, nedaleký hřbitov, které jim pomohly si uvědomit, jaké obyvatelstvo tu před rokem 1945 žilo a jakou řečí se třeba v kostele sloužily mše. Na osudu současných polorozpadlých budov bývalých škol, nebo kasáren pohraniční stráže, si mohli žáci zase uvědomit turbulentní proměny, k nimž na Folmavě docházelo za posledních osmdesát let. Všechny nabité informace následně využili při vyplňování pracovního listu.

Po celou dobu jim zázemí vytvořil ve svém penzionu místní rodák pan Kohel. Společně s panem Baumannem, který se na Folmavu přestěhoval v devadesátých letech, žákům v besedě přiblížili životní příběhy a osudy jejich rodin v průběhu dvacátého století.

Deváťáci učinili první krok, svojí aktivitou a chutí umožnili navázat kontakty nejen mezi žáky, ale i mezi oběma školami a třeba tak vytvořili prostor pro novou vzájemnou spolupráci a setkávání, nejen nad historickými tématy.

Datum vložení: 14. 3. 2024 12:51