Rovnou na obsah Rovnou na menu
Základní škola Mrákov
škola mnoha možností

Týden ve znamení osvobozování a konce 2. světové války

Minulý týden byl na mrákovské škole ve znamení připomínání konce druhé světové války a osvobození regionu americkou armádou.

Společné foto Z povahy probíraného učiva měli nejblíže k tématu žáci 9. třídy. Nejprve se naladili pondělním divadelním představením „Náhodný hrdina“ v domažlickém kině Čakan. Osudy Matta Konopa, jednoho z prvních amerických vojáků, kteří vstoupili jako osvoboditelé do Domažlic 5. května 1945, jim přiblížil jeho vnuk Patrick Dewane.

O den později měli příležitost přímo v Mrákově obdivovat a vyzkoušet si vojenskou techniku, jelikož sem zavítal konvoj americké armády připomínající v jednotlivých obcí události staré 79 let.

Vrcholem jejich putování po stopách druhé světové války v regionu byla historická exkurze do osady Dubeč nedaleko Nepomuka. Zde byl v únoru 1944 sestřelen americký bombardér německou stíhačkou. Z jedenáctičlenné posádky přežil pouze jediný její člen.

Na místě dopadu letadla vznikly v roce 2009 památník a pietní místo připomínající podrobně tragickou událost. Deváťáci se zde proměnili v badatele a archeology, zaměřovali původní kráter, kam letadlo dopadlo, nacházeli v krajině fragmenty a úlomky bombardéru.

Následně si prošli expozici věnovanou tomuto tématu v nepomuckém muzeu a vypracovali badatelský list.

Po celou dobu jim byl více než zasvěceným průvodcem historik a badatel Libor Marek, s nímž navázali na vzájemnou spolupráci z roku 2019, kdy ve 4. třídě navštívili Přimdu.

Celý projekt byl financován z operačního programu Jan Ámos Komenský.

Datum vložení: 10. 5. 2024 14:05
Datum poslední aktualizace: 10. 5. 2024 14:14

3D Vizualizace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Atletické rekordy školy

Rekordy

Pomáháme dětem, které to potřebují

Pomáháme dětem