Rovnou na obsah Rovnou na menu
Základní škola Mrákov
škola mnoha možností

NEXT STOP: Furth im Wald

Bavorským expresem směrem na Mnichov, avšak vystoupit již v první stanici tohoto mezinárodního rychlíku – tedy ve Furth im Waldu.

To byl plán 9. třídy ZŠ Mrákov na pondělí 17. června 2024. V tomto příhraničním městečku na ně již čekali jejich němečtí vrstevníci z místní Mittelschule v rámci jejich vzájemného setkávání, které započali v březnu na Folmavě.

Nejprve společně absolvovali v místním Muzeu v zemské bráně (Landestor Museum) výstavu zaměřenou na česko-německé soužití na zdejší hranici se zaměřením na fenomény od středověku po současnost (od husitství, sklářství, vyhnání českých Němců, železnou oponu až po současnost). Poté vystoupali po 134 schodech na bývalou hradní věž, z níž mohli vnímat jim známou krajinu Českého lesa z nezvyklé německé perspektivy.

Samotné město poznávali při práci a procházce smíšených česko-německých skupin, kdy společně žáci z obou škol řešili otázky v aplikaci, která je provedla po historických dominantách partnerského města Domažlic.

Vrcholem vzájemného poznávání bylo podrobné seznámení se se symbolem Furth im Waldu, drakem a slavnostem Skolení draka (Drachenstich), jemuž je věnováno zdejší druhé muzeum. Již přes pět století trvající lidově-církevní tradice Drachenstich přitahuje řadu návštěvníků, a to i z Česka. Fany, jak se jmenuje zdejší dračice, je největším robotickým drakem, zapsaným na seznam Guinnesovy knihy rekordů. Při slavnostech Drachenstich je každoročně skolen rytířem vybraným z řad místních obyvatel. Dokáže leccos, od chrlení dýmů, ohně, až po zpívání, o čemž jsme se přesvědčili na vlastní oči a uši.

Žáci obou škol tak položili v tomto školním roce základy tradice vzájemného setkávání mrákovské a furthské školy, na něž v příštím školním roce navážou jejich mladší spolužáci.  Celý projekt je pořádán v rámci projektu Hindle spolku Chodsko žije! a ve spolupráci s Europe Direct Furth im Wald, a je spolufinancován česko-německým fondem budoucnosti.

Datum vložení: 26. 6. 2024 18:38
Datum poslední aktualizace: 26. 6. 2024 18:39

3D Vizualizace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Atletické rekordy školy

Rekordy

Pomáháme dětem, které to potřebují

Pomáháme dětem