Paříž 2017

Poznávací zájezd do Paříže žáků 2. stupně naší školy

Společné foto ve Versailles

Na 27. duben jsme se všichni účastníci výletu do Paříže  sešli v Mrákově u autobusové zastávky a těšili. Úplně každý se těšil na to dobrodružství. A proč dobrodružství? Protože nikdo nevěděl, jak to dopadne, jestli se nám něco stane nebo ne. Paní průvodkyně byla moc milá. Hned jak se nám představila, začala nás učit nějaká základní slovíčka. „Bonne journé, to znamená dobrý den. Merci, to znamená děkuji.‘‘ A mnoho dalších. Také nám rozdala texty nejznámnějších francouzských písní, propisky a prázdný list papíru, na který jsme na konci výletu odpovídali na nejrůznější otázky. Večerní cesta rychle utíkala, protože jsme si pustili film „Pojedeme k moři‘‘ a „V hlavě‘‘.

Poté co nás paní průvodkyně ráno probudila, tak nás seznámila s plánem pátečního dne. Putování jsme zahájili na náměstí Svornosti a pokračovali Tuillerijskými zahradami k ,,malému '' Vítěznému oblouku. V muzeum Louvre nás čekala Mona Lisa a obrovská spousta dalších uměleckých děl. Pařížské ulice jsou určeny k

předvedení talentu mnoha lidí. A tak někteří lidé tančili, zpívali a hráli, jiní zase malovali, vyráběli nejrůznější upomínkové předměty. Ten den jsme ještě navštívili katedrálu Notre-Dame, kostel St. Eustache, prošli „Břicho Paříže“, obdivovali pařížskou radnici i barevný plášť budovy moderního umění Centere G. Pompidou. Povozili jsme se na kolotoči a v podvečerních hodinách ještě nakoupili v latinské čtvrti. Večer jsme se ubytovali v B&B hotelu.

Další den v sobotu, po výborné snídani, jsme navštívili Eiffelovku. V 1. patře Eiffelovy věže byla část podlahy prosklená, to nás velmi zaujalo, ale mnohé i vylekalo. Výtahem jsme dojeli až do 3. patra, a ten výhled byl skutečně úžasný a neuvěřitelně krásný. Druhou sobotní zastávkou byla Invalidovna, kde jsou údajně pozůstatky Napoleona Bonaparte, ale i srdce generála Klébera a popel generála Marceaua. Také jsme si byli vyfotografovat Vítězný oblouk, který dal postavit Napoleon Bonaparte na památku svého vítězství v bitvě u Slavkova. Odpoledne jsme vyrazili ještě na Montmartre a prohlédli si bílou dominantu Paříže – baziliku Sacré Cour, kabaret Moulin Rouge, nakoupili dárečky a spěchali na večeři, někteří do restaurace, jiní do Fast Foodu. Den jsme zakončili večerní projížďku lodí po Seině.

V neděli ráno jsme spěchali do zámku Versailles. Zámek vznikl v době vrcholu královské moci jako symbol absolutistické monarchie. Po prohlídce jsme vyrazili do nádherných Versaillských zahrad, které byly vybudovány na příkaz krále Ludvíka XIV. Obdivovali jsme nejen záhony v přesných geometrických útvarech, ale i jedinečné zpívající fontány. Nakonec než jsme opustili Paříž nás čekalo ještě pár mrakodrapů v moderní pařížské čtvrti La Défense a poslední vítězný oblouk - Archa.

V pozdních odpoledních hodinách jsme vyrazili zpět do České republiky. Cestu zpátky jsme si velice užili, hlavně náš dozor, protože jsme alespoň čtvrtinu cesty zpívali – česky i francouzsky.

Zapsala Gabriela Krčmová, 8. třída